Milan Hlôška

(0 produktov)

Filtre

Kategórie

Najobľúbenejšie
Najnovšie
Najlacnejšie
Najdrahšie
Najvyššia zľava
Tou Pukanskou bránou
Tou Pukanskou bránou

Milan Hlôška; Andrej Chudoba

Netypická monografia o Pukanci fotografiami a písaným slovom, prozaickým, ale najmä poetickým, odkrýva nezvyčajný pohľad na krásu tohto mestečka. Organicky dopĺňa predchádzajúcu, obsahovo vyčerpávajúcu monografiu obce z roku 1975, ktorá vyšla pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o tomto bývalom slobodnom kráľovskom meste.Na tvorbe podobných publikácií sa zvyčajne podieľa širší kolektív spoluautorov, v tomto prípade k realizácii publikácie prispeli okrem Milana Hlôšku a Andreja Chudobu aj ďalší rodáci. Fotografia starobylej, dnes už neexistujúcej brány na obálke knihy nás pozýva na neopakovateľnú prehliadku mesta, dnes s oficiálnym štatútom obce. Slávnu históriu tohto baníckeho mestečka nezatienila veľkolepá triáda stredoslovenských banských miest – Banskej Bystrice, Kremnice a Banskej Štiavnice. Vlaňajšie oslavy 935. výročia prvej písomnej zmienky o Pukanci dali podnet na spracovanie reprezentačnej obrazovej publikácie o meste, ktoré bolo v minulosti členom Spolku siedmich dolnouhorských banských miest a v roku 1323 získalo status slobodného kráľovského banského mesta. Farebné, ale aj dobové fotografie mesta, jeho kultúrnych a prírodných pamiatok dopĺňajú poetické texty. Kniha pripomína nielen zašlú slávu tohto mesta, ale vzdáva hold duchovnému životu jeho súčasných obyvateľov. Pukanec je mesto s najväčšou koncentráciou spisovateľov na počet obyvateľov, ako to kedysi „vypočítal“ Ivan Kadlečík. Dobrá hlina, očarujúce vinice a zrejme aj „stopy“ Turkov, ktoré tu zakorenili ako jedinečné moruše, ozgoruše, „snežné hrušky“, mišpule či mandľovníky, v každom období ho vyzdvihujú z prachu zabudnutia. Banskú slávu mesta tak dopĺňa história hrnčiarstva, vinohradníctva a vinárstva i ochrana genofondu menej zvyčajných druhov rastlín, ale aj naj sladšia pukanecká cibuľa a najchutnejšie „párance“ z rúk šikovných kuchárok. S monografiami o histórii Hontu (Zlatá kniha Hontu, 2010) a o Pukanci z roku 1975 vytvára táto publikácia krásny trojlístok na slávu mesta strážiaceho južné roviny Slovenska a učupeného pod majestátnym Sitnom.

Vypredané

17,46 €

Od Tekova vietor veje
Od Tekova vietor veje

Andrej Chudoba; Milan Hlôška

Kniha plná krásnych fotografií a spomienok na ľudí, ktorí tvorili obraz života našich dedín. Svedectvo ich života má v dnešnej dobe nevýslovnú výpovednú hodnotu. Autori sa preto obracajú k nim, aby tak vyjadrili aj úctu k našej slovesnosti, tradíciám, zvykom a obyčajom. Druhé vydanie je doplnené o niektoré obrazy kroja, inovované fotografie, obrázky s náboženskou tematikou, ktoré nebolo možné uverejniť v prvom vydaní knihy a ktoré boli dôležitou súčasťou príbytkov. Kniha teda oživuje spomienky na dávne a minulé, obracia pozornosť na vzácne dary našich predkov. Veríme, že v nej nájdete krásu, poučenie a povzbudenie či polahodu.  

Vypredané

12,23 €

logo

Staňte sa členom ZachejClubu
a získajte množstvo výhod:

icon

Doručenie zadarmo nad 39 € pri platbe vopred (platí pre vybrané služby)

Zákazníci nám píšu:

Viac hodnotení
user avatar

Dobrý deň! Včera mi bola doručená objednávka, ktorú som si u Vás objednala. Prekvapilo má tak rýchle vybavenie. Veľmi Vám ďakujem, že môžem obdobie pôstu prežiť od začiatku i s Vašou knihou. Veľa Božích milosti a pokoja vyprosujem a ostávam s pekným pozdravom.

Marta

99 % zákazníkov <br/> nás odporúča

99 % zákazníkov
nás odporúča

Zdroj: Heureka.sk

Zachej magazín

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Zo zasielania sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Možnosti doručenia

zasielkovnaparcelPostcourierGls

Možnosti platby

visamastercardtatraslspvubapplePaygooglePay
heureka_icon

ShopRoku 2021

Finalista - Knihy a e-čítanie

Copyright © 2013 - 2023 Zachej.sk